google-site-verification=_R4K8lNy-sKbpqSHklCY2cO96ux_TFovcuJsTGMQUEs
stem-educaiton

ABD' de STEM Eğitimi


Kronolojik İnceleme

1950’ler

Sputnik 1

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından uzay programına hız vererek yörüngeye ilk insan yapımı uyduyu (Sputnik 1) gönderen Sovyetler Birliği’nin bu başarısı Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük bir şok etkisi yarattı. Başkan Dwight D. Eisenhower ve John F. Kennedy önderliğinde, Amerikalılar yeniden Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanlarında lider olmak için düğmeye bastılar.

NASA

1958, NASA’nın öncüsü olan NACA 1915 yılında kuruldu. NACA (Havacılık Alanında Ulusal Danışma Komitesi) uçaklar üzerinde çalışmaktaydı. 29 Temmuz 1958’de ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower, kurumun adını NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) olarak değiştiren yasayı onayladı. NASA, Ay’a dönük Apollo uçuşlarında, Skylab uzay istasyonu ve daha sonra uzay mekiği gibi çalışmalarla her zaman ABD’nin uzay çalışmalarına yön vermiştir.

1960’ler

Başkan John F. Kennedy bilimsel yenilikler teşvik ederek Başkan Eisenhower’ın kararlılığını sürdürdü. Uzay yarışında öne geçerek 20 Temmuz 1960’da Neil Armstrong aya ayak basan ilk insan oldu.

1970’ler & 1980’ler

Amerika bugün cep telefonları ve kişisel bilgisayarlar da dahil olmak üzere dünyayı etkilemeye devam eden pek çok önemli teknolojik geliştirdi.  İlk yapay kalp yapıldı, ilk uzay mekiği fırlatıldı ve birçok bilim programını başlatıldı.

1990’lar

NSES “National Science Education Standards” ve NCTM “National Council of Teachers of Mathematics” gibi birço eğitim konseyi,  ABD’deki eğitimcilere K-12 öğrencileri için “Science, Mathematics, Engineering, Technology” (SMET) alanlarında yeni bir müfredat geliştirmeleri için yardımcı oldular.  SMET daha sonra harflerin yer değiştirmesiyle “KÖK” anlamında gelen STEM olarak değiştirildi.

2000’ler

2000’lerin başı…

Daha eğitici STEM imkanları için pek çok rapor yayınlandı.

2001

Arizona valisi Janet Napolitano tarafından bir STEM gündemi oluşturuldu. Ulusal ve yerel fonlardan faydalanarak STEM eğitim inisiyatifini geliştirmek için bir kurul oluşturdular. Daha sonra bunu diğer eyaletlerde izledi.

NCLB… “The No Child Left Behind Act” (Hiç Bir Çocuk Geride Bırakılmasın Yasası) 2001 yılında Birleşik Devletler kongresinde yasalaşan bu kanun ile tüm çocuklara yüksek kaliteli akademik standartlarda eğitim almalarına imkan sağlayan bir dizi düzenleme getirdi.

2009

Educate to Inovate Başkan Obama tarafından ortaya konan bir inisiyatif. İnisiyatifin amacı Amerikalı öğrencileri STEM alanında zirveye taşımak idi. Bu girişime yalnızca hükümetin değil şirketlerin, vakıfların ve diğer sivil toplum kuruluşlarının da büyük desteği vardı. Bu çerçevede gelecek on yılda 100.000 STEM öğretmeni yetiştirilmesi hedeflenmiştir.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz:

https://obamawhitehouse.archives.gov/issues/education/k-12/educate-innovate

2010’lar

2010

Obama, “Change the Equation”  kapsamında STEM eğitimini bir CEO önderliğinde geliştirmek için “Educate to Innovate” duyurdu.  Educate to Innovate ABD’de STEM alanında eğitim kalitesini geliştirmek için iş dünyası seferberliği ile kurulan kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. 

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz:

https://obamawhitehouse.archives.gov/blog/2010/09/16/changing-equation-stem-education

Ekim 2010’da Beyaz Saray’da ilk kez Science Faire (Bilim Festivali) düzenlendi. 

2014

The STEM Education Act (STEM Eğitimi Hakkında Kanun ) kanunlaştı ve Computer Science (Bilgisayar Bilimleri) STEM tanımlamasına eklendi. STEM+CS

18 Haziran 2014, Beyaz Saray Maker Faire (Maker Panayırı)’na ev sahipliği yaptı. 

2017

Ocak 2017,  Başkan Trump tarafından imzalanan The Inspire Act ile NASA’nın bayanları kariyerlerini STEM alanında devam ettirmeleri yönünde teşvik etmesini düzenlemiştir.

Eylül 2017, Başkan Trump K-12 öğrencilerine yüksek kaliteli STEM ve CS eğitimine erişim sağlayan bir Başkanlık Deklarasyonu imzaladı.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.whitehouse.gov/articles/president-trump-signs-memorandum-stem-education-funding/