çocuklar için kodlama…
neden önemli? nasıl öğrenebilirler?

Çocuklarınız oyun konsolundan hesap makinesine kadar, bugün kullandıkları nesnelerin çoğu kodla çalıştırılır. Fakat kod nasıl çalışır? Ve neden kodlama bu kadar önemli bir beceri haline geldi? İşte geleceğin dili kodlama ve nasıl öğrenebilirsiniz.

kodlama nedir?

hello-world-beeacademy

Kodlama, hem insanların hem bilgisayarların anladığı bir dille bilgisayarlarla konuşmalarına olanak tanır; buna kodlama (programlama) dili denir. Tıpkı okullarda öğrendikleri yabancı diller gibi ve çocuklarımız kodlamayı kolaylıkla öğrenebilir. Çocuklar bunu bilgisayarla iletişim kurmak ve teknolojiyi kontrol etmenin yanı sıra oyunlar, uygulamalar ve müzik yapmak için kullanabilirler.

kodlama nasıl çalışır?

hello-world1-beeacademy

Bilgisayar aslında bir anahtar kümesidir. Anahtarın açık olması 1; kapalı olması 0 demektir. Bu dile ikili (binary) kod adı verilir. Onlar kelimeleri yazdıkça kelimeler kolayca 1’lere ve 0’lara çevrilir; buda çocukların bilgisayarla konuşmasına izin verir. Aslında bu kadar kolay! Hadi nasıl ikili sisteme dönüştürülüyormuş bakalım.

hello-world-beeacademy

kodlama çocuklar için neden önemlidir?

Kod yazma yeni okur yazarlıktır. Araştırmalar, kodlamanın çocuklara mantıklı düşünmeyi ve problem çözmeyi öğrettiğini gösteriyor. Kodlamayı öğrenen çocuklar kendi başlarına sorunları çözerek daha yaratıcı hale gelir ve güven kazanır. 

Kodlamayı öğrenen çocuklar dünyamızı şekillendirecek. Önümüzdeki 10 yılda 10 milyon işin kodlama becerisi gerektireceği tahmin ediliyor..

çocuklar kodlamayı nerede öğrenebilir?

codemako-banner

Kodlamayı çeşitli şekillerde öğrenmek mümkün. Ama çocukların oyun oynayarak evlerinde yada okullarında rahatça kodlama öğrenebilirler. Her yaştan çocuğa basit adımlar ve oyunlar kullanarak  bloklar ile algoritma mantığını ve kodlama öğrenmelerini teşvik ediyoruz.


CodeMino ile Kodlamaya Başla