Kodlama

Steve Jobs ; “ Bence bu ülkede herkes bilgisayar programlamayı öğrenmeli. Bir bilgisayar dili öğrenmeli. Çünkü bu, insana nasıl düşüneceğini öğretiyor. Ben bilgisayar bilimini bir sosyal bilim olarak görüyorum. Bu herkesin öğrendiği bir şey olmalı. ”

codemino

Çocuklara Neden Kod Yazmayı Öğretmeliyiz?

Bilgisayar ve cep telefonu kullanma yaşı ülkemizde 8′ e kadar düştü. Hatta bu nesiller için teknoloji ile doğan nesiller bile diyebiliriz. Ancak amacına uygun kullanılmayan bilişim araçları çocuklarımıza ve toplumumuza ciddi zararlar verebilir. Buda aileleri korkutmakta ve çareyi teknolojik araçları çocuklarına yasaklamak ta görmektedirler. Oysa ki çocuklarımıza bilişim araçlarını doğru ve dengeli kullanmayı erken yaşta öğretebilirsek gelecek yıllarda uluslararası bilişim pazarından aslan payını alabiliriz.Silikon Vadisindeki firmaların kurucularına Mark Zuckerberg (facebook), Bill Gates (microsoft), Jack Dorsey (twitter) baktığımızda programlamayı ilk okul çağlarında öğrendiklerini görüyoruz.Bizimde artık teknolojiyi kullanan ve tüketen değil üreten ve pazarlayan bir toplum olmamız gerekiyor. Neden bizim ülkemizde de bir silikon vadisi olmasın.ABD Obama liderliğinde etkinlikleri düzenleyerek okullarında daha fazla programcı yetiştirmek ve üniversitelere gitmeden önce öğrencilerin iş yapabilecek kapasiteye gelmelerini istiyor. Bunun için projeler geliştirerek 4 yaşından itibaren çocuklara Kod’lama (programlama) öğretiyorlar. Bunu da erken yaşta öğrendikleri Kod’lama eğitimine borçlular.

Neden çocuklara kodlama öğretiliyor?

​Programlama öğrenmek insana ;

✓ sistematik düşünme,

✓ problem çözebilme,

✓ olaylar arasındaki ilişkileri görebilme,

yaratıcı düşünebilme gibi yetiler kazandırıyor.

Bilgisayarları hatta robotları nasıl kontrol edebileceğini öğreniyor. Artık teknolojiyi tüketen değil üreten bu yeni nesil hem ülkemizin hemde insanlığın geleceğine şekil verecek. Birçok gelişmiş ülke kod’ lama eğitimini müfredatına ekledi bile, bizde bu devrimi kaçırmamak için elimizi çabuk tutmalıyız.

Peki ne yapmalıyız?

Kod’lama deyince bir çoğumuzun aklına siyah ekrandan geçen yazılar gelir ve bu bizi ürkütür. Ancak  MIT Media Lab Lifelong Kindergarten Group tarafından 7-18 arası çocuklar için  Scratch programlama dili geliştirdi. Karmaşık programlama dillerinin aksine Scratch ile fonksiyon bloklarını fare ile sürükleyerek animasyonlar, oyunlar, hikayeler tasarlayıp başkalarıyla paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca 4-7 yaş arasınki miniklerimiz ScrathJR  ile programlama öğrenmeye adım atabilirler. Scratch programı ile hikaye ve oyunlar yapmanın dışında Arduino programlayarak elektronik devreler ve robotlar yapabiliriz. Bu konuyu Arduino eğitimlerinde ayrıntılı değineceğiz.

beeacademy