Çocuklar İçin Kodlama Eğitimi

Steve Jobs ; “ Bence bu ülkede herkes bilgisayar programlamayı öğrenmeli. Bir bilgisayar dili öğrenmeli. Çünkü bu, insana nasıl düşüneceğini öğretiyor. Ben bilgisayar bilimini bir sosyal bilim olarak görüyorum. Bu herkesin öğrendiği bir şey olmalı. ”

Bilgisayar ve cep telefonu kullanma yaşı ülkemizde 8′ e kadar düştü. Hatta bu nesiller için teknoloji ile doğan nesiller bile diyebiliriz. Ancak amacına uygun kullanılmayan bilişim araçları çocuklarımıza ve toplumumuza ciddi zararlar verebilir. Buda aileleri korkutmakta ve çareyi teknolojik araçları çocuklarına yasaklamak ta görmektedirler. Oysa ki çocuklarımıza bilişim araçlarını doğru ve dengeli kullanmayı erken yaşta öğretebilirsek gelecek yıllarda uluslararası bilişim pazarından aslan payını alabiliriz. Silikon Vadisindeki firmaların kurucularına Mark Zuckerberg (Facebook), Bill Gates (Microsoft), Jack Dorsey (Twitter) baktığımızda programlamayı ilk okul çağlarında öğrendiklerini görüyoruz. Bizimde artık teknolojiyi kullanan ve tüketen değil üreten ve pazarlayan bir toplum olmamız gerekiyor. Neden bizim ülkemizde de bir silikon vadisi olmasın. ABD Obama liderliğinde etkinlikleri düzenleyerek okullarında daha fazla programcı yetiştirmek ve üniversitelere gitmeden önce öğrencilerin iş yapabilecek kapasiteye gelmelerini istiyor. Bunun için projeler geliştirerek 4 yaşından itibaren çocuklara Kod’ lama (programlama) öğretiyorlar. Bunu da erken yaşta öğrendikleri Kod’ lama eğitimine borçlular.

Neden çocuklara kodlama öğretiliyor?

​Programlama öğrenmek insana ;

✓ sistematik düşünme,

✓ problem çözebilme,

✓ olaylar arasındaki ilişkileri görebilme,

yaratıcı düşünebilme gibi yetiler kazandırıyor.

Bilgisayarları hatta robotları nasıl kontrol edebileceğini öğreniyor. Artık teknolojiyi tüketen değil üreten bu yeni nesil hem ülkemizin hemde insanlığın geleceğine şekil verecek. Birçok gelişmiş ülke kod’ lama eğitimini müfredatına ekledi bile, bizde bu devrimi kaçırmamak için elimizi çabuk tutmalıyız.

Nasıl öğrenmeliyiz?

CodeMino 5 farklı oyun toplam 316 aşamadan oluşan basitten zora ilerleyen oyunlaştırma modeli ile algoritma oluşturma, kodlama ve oyun tasarımının temel ilkelerini öğretmeye odaklanan, eksiksiz bir müfredat sunan eğitim platformudur. Sizde evde yada okulda çocuklarınızın kodlama eğitimlerini eğlenceli ve hale getirmek istiyorsanız CodeMino’yu deneyimlemelisiniz.

beeacademy

© 2020 BEEACADEMY Her hakkı saklıdır.

Translate »