google-site-verification=_R4K8lNy-sKbpqSHklCY2cO96ux_TFovcuJsTGMQUEs

Arduino-Nedir

ardunio nedir

Arduino Nedir?

Arduino yazılımsal ve donanımsal açık kaynaklı elektronik devre kartıdır. Üzerinde bulunan mikrodenetleyiciye usb protundan çok kolay bir şekilde yükleyeceğiniz  komutlar sayesinde arduino ile bir çok projeyi kolaylıkla hayata geçirebilirsiniz. Arduino yazılımı yeni başlayanlar için oldukça kolay, profesyonel olacak seviyede esnek ve güçlüdür.

Elekronik ve yazılım alanında profesyonel olmayan öğrencilerin hedef alarak geliştirilen arduino günümüzde IoT (neslerinin interneti) uygulamalarından 3D yazıcı teknolojisine, giyilebilir teknolojiden hobi elektroniğine bir çok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde arduino yüzlerce projenin beynidir. Bu açık kaynak ve özgür olan kart etrafında toplanan tüm maker toplulukları (Öğrenciler, amatörler, sanatçılar, programcılar ve profesyoneller) inanılmaz bir bilgi birikimi meydana getirmiştir. Arama motoruna “arduino proje” yazdığınızda karşınıza binlerce proje çıktığını göreceksiniz.

Peki nasıl oluyor da arduino bunca profesyonel kart varken neden bu kadar tercih ediliyor?

Neden Arduino?

  • Ucuz ve masrafsız: Bizimde projelerimizde kullanacağımız orijinal arduino uno’yu 50-60 tl’ye alabilirsiniz. Klon arduino’yu ise 20-30 tl civarında bulabilirsiniz. Ayrıca yaygın olmasından dolayı daha ucuz ve kolay parça temin edebilirsiniz. 
  • Çapraz platform: Arduino yazılımı (IDE) Microsoft, mac, Linux işletim sistemlerinde çalışır. Diğer birçok platform yalnızca Microsoft işletim sisteminde çalışır.
  • Basit, anlaşılır programlama ortamı: Arduino Yazılımı (IDE) yeni başlayanlar için kullanımı kolay, ileri düzey kullanıcılar için esnek bir yapıya sahip olması avantaj sağlar.
  • Açık kaynak ve genişletilebilir yazılım: Arduino yazılımı açık kaynak olarak yayınlanmaktadır.
  • Açık kaynak ve genişletilebilir donanım: Arduino Creative Commons lisansı altında yayınlanmaktadır. Arduino ismini kullanmamak kaydıyla kendi arduino kartınızı üretebilirsiniz.  Biraz ucuz olsun istiyorsanız kendi sitesinde yayınlanan breadboard sürümünü veya internette nasıl yapılacağını bulabileceğiniz paperduino yapabilirsiniz.

Arduino’ nun pek çok ürünü mevcuttur. Bağlantı adresinden ürünleri takip edebilirsiniz.